تحقیق در مورد منطقه آب ترش قزوین

عنوان تحقیق : آب ترش قزوین

تعداد صفحات : 290

فرمت فایل : word

بخش هایی از متن تحقیق :

منطقه آب ترش در بين راه قزوين به لوشان و در 60 كيلومتري باخترشهرستان قزوين و در زون ساختاري البرز غربي قرار دارد. بيشترين بيرون زدگي اين ناحيه از سنگ‌هاي آتشفشاني و آذرآواری های وابسته متعلق به سنوزئيك پيشين (ائوسن – اليگوسن) تشكيل شده و رسوبات آبرفتي پليوكوارترنردر دره‌هاي بين ارتفاعات و نيز دشت كوهين مشاهده مي‌گردند.

اگرچه آنلز و همكاران (1975) در چهارگوش قزوين – رشت، توالي فوران‌هاي آتشفشاني را به 3 مرحلة توف‌هاي آندزيتي و اسيدي پس از ائوسن، گدازه‌هاي بازيك به سن اليگوسن و گدازه‌هاي آندزيتي شيشه‌اي به سن اليگوسن تقسيم نموده‌اند ولي در منطقه مورد مطالعه بيرون زدگي‌هاي فوراني آتشفشاني فاز 3 آنچنان وسيع است كه به صورت پوشش فازهاي قديمي تر از نظر پنهان نموده است.

منطقه آتشفشانی آب ترش  با دارا بودن رخنمونهایی از روانه های تراکی آندزیتی و نهشته های آذرآواری ریزشی به سن پالئوژن دچاردگرسانی به نسبت شدید گرمابی شده است. وجود شکستگی های فراوان که گمان می رود ابتدا در ایجاد یک ساختمان فرونشسته کالدرایی نقش ایفا کرده باشد زمینه خروج ماگما را به سطح زمین فراهم کرده است و سپس چرخش محلول های گرمابی بعدی را آسان نموده است .

نمودارهای ژئوشیمیایی فرایند تفریق از آندزیت بازالتی به سنگهای اسیدی را به خوبی نشان می دهند.

همچنین شواهد کانی شناسی و پتروگرافی نیز این نتایج را تایید می نمایند. نمودارهای مختلف تعیین سری ماگمایی نشانگر آن است که ماگمای منطقه در زمان پالئوژن از نوع کالکوآلکالن پتاسیک است که در ارتباط با الگوی کششي می باشد.

با توجه به تکیل گسترده آلونیت بنظر می رسد از کنش و واکنش بین گازهای ماگمایی سوپرژن و هیپوژن با آبهای گرم ،محلول های اسیدی نظیر H2S و H2SO4  تولید شده باشند که در اثر واکنش با سنگهای درونگیر و تجزیه و شستشوی شیمیایی آنها زونهای مختلف سیلیسی ،آلونیتی ، آرژیلیک و آرژیلیک پیشرفته گسترش یافته است.

نظر به وجود افقی گسترده از نهشته های آذر آواری که در سراسر منطقه وجود دارد و نیز تراوایی و واکنش پذیری نسبتا بالا در برابر محلول های گرمابی ، واکنش های شیمیایی بهتر توانسته اند در آن انجام شوند و از اینرو محصولات دگرسانی گسترش بیشتری یافته اند با این حال به علت نقش مهم شکستگی ها در دگرسانی های گرمابی ، سایر واحد ها (یعنی روانه های تراکی آندزیتی و داسیتی )  نیز مورد هجوم و نفوذ سیالات قرار گرفته و دگرسان شده اند.

0/5 (0 Reviews)
مراحل خريد فايل دانلودي
اگر محصول را مي پسنديد لطفا آنرا به اشتراک بگذاريد.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0